Stonerowe TOP 10 – Lipiec 2020
17 lipca, 2020

No siema! Drugie już notowanie, w którym wybieramy nasze ulubione albumy wydane w ostatnim czasie prezentuje się wciąż… bardzo polsko. To chyba dobrze, nie? Debiutancki album zespołu Power Plant na miejscu piątym. Na pierwszym i drugim również debiuty, oba albumy są self-titled, a obie kapele z Torunia. Nieźle. Wszystkiego Dobrego!

10. Red Scalp – The Great Chase in the Sky

Przy swoim najnowszym wydawnictwie Red Scalp sięgnęli po gwiazdy śmielej niż kiedykolwiek. Podczas gdy całość albumu sprawia wrażenie zawieszonego w spokojnych objęciach kosmosu, zespół nadal momentami mocno zaskakuje tańcem między porywającymi riffami a leniwymi pejzażami.

9. Elephant Tree – Habits

Na nowy album od Londyńskiego Elephant Tree przyszło nam czekać 4 lata, ale powiem krótko: i dobrze. Zespół dojrzał, udoskonalił swoje brzmienie ale też wplótł do Habits pełno niuansów, które działają w pełnej symbiozie z ich typowym, soczystym, doomowym brzmieniem.

8. Tortuga – Deities

Poznańska Tortuga wydając swój drugi album wskoczyła pod szyld „zespoły niezależne, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę”. W bardzo sprawny sposób połączyli oni masywność doomowych riffów z kosmicznym odlotem. Dodajmy do tego teksty odnoszące się do twórczości do H.P. Lovecrafta, które dodają mityczny składnik do tejże mieszanki i mamy świetnie płynący album z wyważonymi dawkami każdego elementu składowego. A jeśli nie słyszałeś tego zespołu na żywo, to musisz wiedzieć, że są potężni – nowe kawałki bujają we wszystkie strony, a czas przestaje mieć znaczenie.

7. Lonker See – Hamza

Warkocz emocjonalny, uspakajające poczucie przestrzeni z podszewką niepokoju i paniki. Fani ambientu noisa i psychodeli na pewno znajdą tam coś dla siebie.

6. Slift – Ummon

Psychodelę wiercącą dziury w głowie serwuje Slift z najnowszym albumem Ummon. Melodia, zabójczy groove jak i mocna doza przesteru to tylko parę powodów dla którego album ten rozbrzmiewa zarówno głośno jak i uzależniająco. Kosmos, szczypta Thee Oh Sees, skrzacie wokale i puf! Album bajka.

5. Power Plant – cargo

Polskie debiuty ostatnio nie dają nam się nudzić. 26. czerwca Power Plant udowonił, że Szczecin wie, co to stoner. Recka do przeczytania tutaj.

4. Oranssi Pazuzu – Mestarin kynsi

Mogłoby się wydawać, że tak oryginalny zespół dużo straci wchodząc do wytwórni Nuclear Blast. Jednakże Oranssi Pazuzu nie traci nic, wciąga słuchacza w specyficzny dystopijny świat, wykorzystując naprawdę ciekawe i pasujące do siebie połączenie elektroniki i metalu. Instrumenty nie gryzą się ze sobą, jedne podkreślają drugie tworząc klimat niespotykany często w ciężkiej muzyce. Oniryzm i ciężar jednocześnie? Jak najbardziej.

3. Dopelord – Sigh of the Devil

Dopelord z albumu na album zaskakują nie tyle garścią nowych riffów, co konsekwencją w kroczeniu sobie obraną ścieżką. Jest spora doza doomu, jest tłusta produkcja oraz parę sekretów, których to aż nie wypada spoilować.

2. Dola – Dola

To ten typ debiutu, który odsłuchujesz randomowo, ale robi na tobie piorunujące wrażenie. Krzyk, ból i ciężar istnienia powracają na nowo, ale tym razem w stalowych dłoniach zespołu Dola, który to należy ostrożnie śledzić…

1. MAG – MAG

Gdzie czary spotykają się z zapachem zatęchłej piwnicy, tam grasuje toruński MAG. Jest ciężko, brudno i niespokojnie a muzyka wraz z wokalami trafnie oddaje przybraną estetykę. Debiut mus.