Why Bother? – Why Bother?
8 kwietnia, 2021

Mówi się, że jakie czasy taka muzyka. Patrząc na to, jaki ostatnio wydał album nasz rodzimy Dezerter i jak szerokim echem był komentowany, można dojść do wniosku, że są to ciężkie czasy. I właśnie w takich czasach powstał Why Bother?. Trio składa się muzyków znanych z takich zespołów jak Lonker See, Lastryko czy choćby Me and That Man..

Płyta do odsłuchu tutaj KLIK

Zespół powstał w pandemicznej rzeczywistości, prawdopodobnie jako pretekst, żeby chłopaki mogli zabić czas bez koncertów. Impulsem do końcowego ukształtowania zespołu, był wyrok TK i protesty, które po nim wybuchły. Przez to, jakby nie patrzeć wkurwiające wydarzenie, muzycy skomponowali materiał w dwa dni. Muzyka na krążku to mieszanka punku i noise rocka, czasem wchodząca w psychodeliczne rewiry jak w zamykającym całość Kosmosie Świadomości. 

Już w otwierającym cały album Baculum dostajemy wszystko, co jest esencją noise rocka – hałaśliwe i ciekawie zaaranżowaną gitarę oraz prostą, napędzającą wszystko perkusję. Bardzo dobry otwieracz muszę przyznać, pełen energii i wprowadzający w nastrój albumu. Instrumentalnie album został wyprodukowany rewelacyjnie. Nie jest zbyt sterylnie, przez co wszystko brzmi bardzo naturalnie, tak jak mogłoby zabrzmieć na koncercie. Aż ciężko uwierzyć, że wszystko powstało pod wpływem impulsu w ciągu dwóch dni. 

Drugim singlem był Knebel z melorecytacją w wykonaniu Joanny Kucharskiej z Lonker See. Za każdym przesłuchaniem jestem w szoku jak całość tego utworu do siebie pasuje – stłumiona na drugi plan gitara tworzy niepokojące tło i recytacja na pierwszym.  Powtórzenie schematu następuje w zamykającym album 11-minutowym Kosmosie Świadomości. Reszta płyty to po prostu wysokiej klasy noise/punk. Ogromnym plusem jest długość albumu. Niecałe 40 minut to idealny czas trwania, nie ma szans na zmęczenie materiałem, a zostaje chęć puszczenia albumu jeszcze raz. 

To teraz może coś o najważniejszej części tego albumu, czyli tekstach. Zespół postanowił w każdej kompozycji oddać głos innej osobie. Z początku miałem pewne obawy. Bądźmy szczerzy, który album z takim zamysłem się udał, był spójny i równy. Tutaj się udało, może dlatego, że goście doskonale rozumieją zamysł albumu oraz mają coś do powiedzenia na ważne dla nich tematy. Każda z osób opowiada swoimi słowami o ostatnich wydarzeniach politycznych. Tak, ten krążek jest nafaszerowany przemyśleniami o obecnej sytuacji społeczno-politycznej oraz kondycji naszego świata jak i samej rasy ludzkiej.  Zresztą nie bez powodu powstał właśnie teraz. Niestety trochę wybija to z rytmu, gdyż mamy tu mieszankę tekstów po polsku i angielsku. Pojawia się nawet jeden po portugalsku, co już w ogóle wprawiło mnie w  konsternację. Jestem w stanie zrozumieć, że chodzi tu o ukazanie, że bez względu na narodowość, problemy są te same. I niestety zaczęły one niebezpiecznie eskalować. Zastanawiam się jak, pod tym względem właśnie zestarzeje się ten album i boje się, że problemy zawarte w tekstach niestety zawsze będą aktualne.

Płyta jest jak najbardziej godna polecenia, jako idealny obraz otaczającej nas rzeczywistości w ostatnich miesiącach/latach. Osobiście mam nadzieje, że Why Bother? nie jest jednorazowym strzałem i w przyszłości jeszcze nas zaskoczy.

O autorze

Kacper Hawryluk

Kacper Hawryluk

Muzycznie siedzę od elektroniki po eksperymentalny metal. Pogryw na gitarze i bawię się w elektroniczne dźwięki. Możecie mnie spotkać na festiwalach i koncertach w całej Polsce jak i poza nią. Zawsze chętny na perełkę i blanciora.